Přírodní park Biokovo – vydejte se vstříc nezapomenutelným sceneriím

5

 

Patříte mezi milovníky aktivního trávení letní dovolené? Po pár dnech vás povalování na plážích začíná nudit? Pak právě vám jsou určeny tyto řádky, na kterých se společně vydáme na průzkum přírodního parku Biokovo. Jednat se pochopitelně bude pouze o průzkum virtuální. Ten reálný budete muset podniknout během své dovolené v některém z oblíbených letovisek, ke kterým patří Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi nebo Podgora.

 

Přírodní park Biokovo otevírá své brány

 

Hlavní recepce a zároveň vstup do parku se nachází nedaleko obce Gornja Podgora nad městem Makarska směrem na Vrgorac. Jednotné vstupní činí 30 kun. Zhruba 24 kilometrů od tohoto vstupu se tyčí nejvyšší vrchol pohoří – Sv. Jure s výškou 1 762 metrů nad mořem. Zdatní cyklisté se zde mohou vydat na kole, zkušení řidiči autem. Na ostatní pak „zbyde“ skútr nebo čtyřkolka. Součástí parku je na 40 značených cestiček a tras, ekologická cesta a geologická stezka, na které se dozvíte mnoho nového a zajímavého.

 

Nezapomenutelné výhledy na okolí

 

Součástí parku je také množství okouzlujících vyhlídek na letoviska situovaná v bezprostřední blízkosti masivu. Takřka z ptačí perspektivy si můžete prohlédnout malebnou Brelu, okouzlující Makarskou i oblíbenou Bašku vodu. V případě pěkného počasí můžete z vrcholu Sveti Jure dohlédnout až na hory v Bosně a Hercegovině nebo na sousední Itálii. Občerstvení je možné v některém z restauračních zařízení, jež jsou součástí parku, a další dávku adrenalinu můžete zažít třeba v koňském sedle. Pravidelné vyjížďky na koních jsou pořádány u objektu Vrata Biokova.

 

Safari i botanická zahrada

 

Součástí parku je i menší safari a unikátní projekt botanické zahrady, o který se zasloužil vědec a františkán Jure Radić. Pokud si však představujete zdejší botanickou zahradu jako jeden uzavřený skleník, nenechte se mýlit. Jedná zhruba o 300 druhů volně rostoucích rostlin, keřů a stromů na ploše 16,5 hektarů. Chcete-li na své dovolené zažít něco vskutku netradičního, pak je návštěva přírodního parku sázkou na jistotu.